זכוכית

תארו לעצמכם/ן עולם, ללא זכוכית. מסוגלים? זה אומר, שאין מראות בעולם, אי אפשר להביט מתוך הרכב החוצה או לאחור, זה אומר שאין אור בבתינו מחלונות ובכלל בבניינים ובעצם, זה אומר שהעולם היה נראה שונה לגמרי ממה שהוא נראה עכשיו, ללא גילוי הזכוכית. אותו חומר, שכולנו משתמשים בו כה בטבעיות, מבלי לדעת עד כמה באמת הוא חשוב עבורנו ומהיכן בוא בכלל מגיע, בצורתו כזכוכית לעולם.

אז מהי זכוכית?

זכוכית, כפי שאנו מכירים אותה בצורתה הטהורה, היא בעצם חומר נטול כל צבע ובעל תכונת שקיפות, עמידות ללחץ ולשאר פגעי טבע, מבחינות רבות. ניתן ליצור זכוכית ממגוון מגוון של חומרים, אבל בפועל רק מספר של חומרים קטן משמש לייצורה. חול, הוא אחד האמצעים העיקריים להפקתה כיום.

 

זכוכית גולמית, היא הזכוכית הבסיסית והיא מתקבלת כתוצאה מחימום רכיבי תערובת בכור היתוך. את הזכוכית הגולמית בדרך כלל מייצרים כאמור מחול SiO2, סודה Na2CO3, וסיד CaO. את כל הרכיבים מערבבים במיכל ערבוב מיוחד ומחממים לטמפרטורה של 1,000°C ומתרחשת הריאקציה הבאה:

Na2CO3 + 2SiO2 + CaO → Na2SiO3 + CaSiO3 + CO2 כך שבעצם, מהזכוכית הגולמית ניתן להפיק לבסוף, מגוון רחב של זכוכיות שונות.

אלו, מגיעות אלינו לבניינים, לבתים, לעולם הריהוט ובכלל, כמעט אין מקום שאין בו זכוכית בחיינו. ובטח כשמדובר על המרכיב העיקרי שבו ניתן למצוא זכוכית בעולם הזה, שאלו חלונות. גם הם, עשויים מסוגים רבים של סוגי זכוכית, ובהתאם אף סוגי הלחץ שניתן להפעיל על כל סוג וסוג של זכוכית, עמידותה לפגעים ושאר תכונות, הן עניין אינדיבידואלי לאותה הזכוכית שבחלונכם/ן. ככל שצפיפות החומר שבזכוכית החלון גבוהה יותר, כך הוא יהיה עמיד יותר לכל מפגע ואפילו לרעש. 

זאת אומרת, שמעבר לכל התכונות הסטנדרטיות שיש בזכוכית, יש ביכולתה גם למנוע כניסת רעש, כאשר בוחרים את החלון הנכון שיביא לאיטום המקום שאותו אנו מבקשים לאטום, בכדי לקבל שקט. לא מן הסתם משתמשים בחדרי חזרות ובאולפני מוזיקה במה שנקרא "זכוכית כפולה" או "דאבל גלאס", המשמשת גם בדירות ווילות, לאנשים הרוצים לנטרל רעשים מבחוץ. זכוכית טובה, בנוסף לכך גם תהא ישרה לגמרי וללא "גלים" (שלא תמיד ניתן לגלות בעין בלתי מזוינת), ללא שריטות או יכולת להישרט במהרה ובעצם, היא תחזיק מעמד יותר שנים ככל שנבחר באיכות גבוהה יותר, בזכוכית שקנינו. אם זה לחלונות הבית, למקלחונים, למראות (שבאיכות נמוכה אף מקבלות חלודה וכתמים), או כל דבר אחר שבו נמצא אותו חומר שקוף ומופלא, שמשמשנו: זכוכית.

שימושים שונים לזכוכית
חלונות זכוכית בבניין קירות מסך
זכוכית במשקפיים